Wpływ suplementacji probiotycznej na profilaktykę migreny- czy probiotyki mogą pomóc?

Podziel się więdzą
Pin It

Istnieje wiele badań, w których analizowano rolę jelit oraz mikrobiomu jelitowego w chorobach pozajelitowych, a oś mikrobiom-jelito-mózg jest jednym z aktualnych "gorących tematów" zarówno w badaniach klinicznych, jak i przedklinicznych.

Chociaż zrozumienie tej ważnej osi rozwinęło znacznie się w ostatnich latach, rola mikroflory jelitowej w patofizjologii migren nie została jednoznacznie potwierdzona.

Jako że migrenę uważa się za chorobę prozapalną, działanie przeciwzapalne wielu gatunków probiotycznych może tłumaczyć niektóre pozytywne wyniki badań. Zaburzona funkcja bariery jelitowej może prowadzić do zwiększenia przepuszczalności jelit, umożliwiając przenikanie bakterii i związków prozapalnych, takich jak lipopolisacharydy (LPS) do krążenia ogólnoustrojowego, które mają działanie prozapalne i mogą uwrażliwić receptory bólu w nerwie trójdzielnym.

Dokładna natura mikrobiomu jelitowego u typowego pacjenta z migreną nie została jeszcze w pełni poznana. Analiza uczestników American Gut Project wykazała znaczące różnice w genach azotanu, azotyny i reduktazy tlenku azotu w próbkach z jamy ustnej i kału u osób z migrenami w porównaniu z osobami zdrowymi. Związki azotanowe są dobrze znanymi wyzwalaczami bólu głowy i mogą powodować migrenę poprzez uwalnianie substancji takich jak peptyd związany z genem kalcytoniny (CGRP).

W publikacji z 2018 r. Georgescu i inni wykazali wyższy poziom dysbiozy u pacjentów z zespołem jelita drażliwego (IBS) z migreną w porównaniu z grupą kontrolną z IBS bez migreny.

Najnowszy przegląd badań na temat wpływu suplementacji probiotykami na profilaktykę migreny, w którym uwzględniono trzy randomizowane kontrolowane badania z udziałem 179 pacjentów (grupa probiotyczna = 94, grupa placebo = 85) nie wykazał jednak korzyści. Suplementacja nie miała znaczącego wpływu ani na częstotliwość, ani na intensywność ataków migreny. Autorzy zauważają jednak, że wśród analizowanych badań wykazano znaczną niejednorodność i brak jest standaryzacji metodologicznych. 

Wnioski? Brak jest jednoznacznych dowodów na skuteczność terapii probiotykami u migreników. Jednak biorąc pod uwagę aktualną wiedzę w zakresie patofizjologii migren, należy kontynuować dalsze badania w tym zakresie.

 

 

Źródło:

Probiotics for the Prophylaxis of Migraine: A Systematic Review of Randomized Placebo Controlled Trials. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6780403/

Effect of probiotic supplementation on migraine prophylaxis: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/1028415X.2020.1764292

 

 

 

Podziel się więdzą
Pin It

migreny, mikrobiota, probiotyki

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion